W jakich sytuacjach nie przysługuje odszkodowanie AC?

0
199

Posiadanie polisy Autocasco nie oznacza, że właściciel pojazdu może liczyć na odszkodowanie w każdej sytuacji. Niektóre wyłączenia z odpowiedzialności, takie jak np. jazda po alkoholu, są oczywiste, inne mogą stanowić niespodziankę dla ubezpieczonego. W jakich sytuacjach odszkodowanie najczęściej nie zostanie wypłacone? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę, by ograniczyć takie ryzyko?

Polisa polisie nierówna

W przypadku polisy OC, której zakres wynika z regulacji prawnych, kwestia wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela jest jasna. Natomiast polisy AC są produktami bardziej złożonymi, uzależnionymi od wielu czynników. Każdy z ubezpieczycieli prowadzi nieco inną politykę i proponuje swoim klientom inne produkty. Nieprzemyślana decyzja o zakupie polisy AC może w przyszłości niemile zaskoczyć właściciela pojazdu, który nie był świadomy, w jakich sytuacjach Autocasco nie chroni jego interesów.

Najpopularniejsze wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela

Niezależnie od konstrukcji ubezpieczenia AC, istnieje wiele oczywistych okoliczności, w których właściciel pojazdu nie będzie mógł liczyć na odszkodowanie. Oto najważniejsze spośród nich:

  • brak ważnego badania technicznego,
  • brak kompletu kluczyków,
  • szkoda wyrządzona umyślnie,
  • rażące niedbalstwo (np. pozostawienie otwartego auta),
  • wykorzystywanie auta niezgodne z przeznaczeniem (np. wyścigi),
  • brak prawa jazdy,
  • prowadzenie pojazdu po alkoholu,
  • ucieczka z miejsca wypadku,
  • szkody wynikające z eksploatacji (np. korozja, awaria).

Pozostałe wyłączenia z odpowiedzialności zależą od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele nie wypłacają na przykład odszkodowania w przypadku kradzieży auta na terenie krajów uważanych za państwa podwyższonego ryzyka, w których statystyki kradzieży są wysokie. Należy również pamiętać, by pozostawiać auto zamknięte z użyciem wszystkich dostępnych na wyposażeniu zabezpieczeń.

Porównuj oferty i czytaj OWU

Właściciele pojazdów wykupując polisę AC nie stoją jednak na straconej pozycji. Sytuacje, w których ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania są czytelnie przedstawione przed podpisaniem umowy. Dlatego każdy kierowca, zanim zdecyduje się na skorzystanie z oferty jednego z towarzystw, powinien dokładnie zapoznać się z dokumentem OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Różnice w podejściu poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych są naprawdę znaczące, a wiele zależy od przyjętych tam definicji. Kierowca, który nie ma pewności, czy jego interes jest wystarczająco chroniony, powinien skonsultować się z doświadczonym ekspertem, na przykład konsultantem firmy ubezpieczeniowej lub pośrednika.

Znalezienie najkorzystniejszej oferty wymaga zapoznania się z jak największą liczbą propozycji przedstawionych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Obecnie aby tego dokonać, nie trzeba odwiedzać placówek ubezpieczycieli i stacjonarnych multiagencji. Wystarczy skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych KioskPolis, dostępnego pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Czytelne porównanie ofert to duża zaleta tej formy poszukiwania. Drugą stanowi dostęp do sprawdzonych towarzystw. Oprócz tego, można kierować się rankingami ubezpieczeniowymi i warto czytać opinie dotychczasowych klientów. Wybór polisy AC jest bardzo poważną decyzją, więc opłaca się poświęcić na to zadanie nieco więcej czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here