Posiadanie polisy Autocasco nie oznacza, że właściciel pojazdu może liczyć na odszkodowanie w każdej sytuacji. Niektóre wyłączenia z odpowiedzialności, takie jak np. jazda po alkoholu, są oczywiste, inne mogą stanowić niespodziankę dla ubezpieczonego. W jakich sytuacjach odszkodowanie najczęściej nie zostanie wypłacone? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę, by ograniczyć takie ryzyko?
Polisa polisie nierówna
W przypadku polisy OC, której zakres wynika z regulacji prawnych, kwestia wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela jest jasna. Natomiast polisy AC są produktami bardziej złożonymi, uzależnionymi od wielu czynników. Każdy z ubezpieczycieli prowadzi nieco inną politykę i proponuje swoim klientom inne produkty. Nieprzemyślana decyzja o zakupie polisy AC może w przyszłości niemile zaskoczyć właściciela pojazdu, który nie był świadomy, w jakich sytuacjach Autocasco nie chroni jego interesów.
Najpopularniejsze wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela
Niezależnie od konstrukcji ubezpieczenia AC, istnieje wiele oczywistych okoliczności, w których właściciel pojazdu nie będzie mógł liczyć na odszkodowanie. Oto najważniejsze spośród nich:
- brak ważnego badania technicznego,
- brak kompletu kluczyków,
- szkoda wyrządzona umyślnie,
- rażące niedbalstwo (np. pozostawienie otwartego auta),
- wykorzystywanie auta niezgodne z przeznaczeniem (np. wyścigi),
- brak prawa jazdy,
- prowadzenie pojazdu po alkoholu,
- ucieczka z miejsca wypadku,
- szkody wynikające z eksploatacji (np. korozja, awaria).
Pozostałe wyłączenia z odpowiedzialności zależą od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele nie wypłacają na przykład odszkodowania w przypadku kradzieży auta na terenie krajów uważanych za państwa podwyższonego ryzyka, w których statystyki kradzieży są wysokie. Należy również pamiętać, by pozostawiać auto zamknięte z użyciem wszystkich dostępnych na wyposażeniu zabezpieczeń.
Porównuj oferty i czytaj OWU
Właściciele pojazdów wykupując polisę AC nie stoją jednak na straconej pozycji. Sytuacje, w których ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania są czytelnie przedstawione przed podpisaniem umowy. Dlatego każdy kierowca, zanim zdecyduje się na skorzystanie z oferty jednego z towarzystw, powinien dokładnie zapoznać się z dokumentem OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
Różnice w podejściu poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych są naprawdę znaczące, a wiele zależy od przyjętych tam definicji. Kierowca, który nie ma pewności, czy jego interes jest wystarczająco chroniony, powinien skonsultować się z doświadczonym ekspertem, na przykład konsultantem firmy ubezpieczeniowej lub pośrednika.
Znalezienie najkorzystniejszej oferty wymaga zapoznania się z jak największą liczbą propozycji przedstawionych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Obecnie aby tego dokonać, nie trzeba odwiedzać placówek ubezpieczycieli i stacjonarnych multiagencji. Wystarczy skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych KioskPolis, dostępnego pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.
Czytelne porównanie ofert to duża zaleta tej formy poszukiwania. Drugą stanowi dostęp do sprawdzonych towarzystw. Oprócz tego, można kierować się rankingami ubezpieczeniowymi i warto czytać opinie dotychczasowych klientów. Wybór polisy AC jest bardzo poważną decyzją, więc opłaca się poświęcić na to zadanie nieco więcej czasu.
Dodaj komentarz