W jaki sposób oblicza się wartość firmy?

0
508

Sprzedaż lub kupno spółki w nieodpowiedniej cenie może przynieść ogromne straty. Nie powinno się dokonywać wyceny samodzielnie, nie znając przeznaczonych do tego metod i sytuacji na rynku. Najlepiej zdecydować się na pomoc specjalisty – sprawdź, na czym to polega.

Wycena spółek – jak to działa?

Prawidłowe określenie ceny firmy polega nie tylko na precyzyjnej ocenie majątku spółki, lecz także na porównywaniu jej z konkurencją. Nie można dokonać tego bez odpowiedniej bazy porównawczej, która umożliwi przyrównanie konkretnego przedsiębiorstwa do podobnych podmiotów. Do skutecznej oceny wymagana jest więc dokładna znajomość rynku.

Wycena spółek – samemu czy na zlecenie?

Najprościej zlecić usługę wyceny spółki firmie konsultingowej, która przeprowadzi dogłębną analizę wybraną metodą: dochodową, majątkową lub porównawczą (lub wszystkimi jednocześnie).

Metoda dochodowa i majątkowa, choć ze względu na nazwę mogą się wydawać bardzo podobne, polegają na zupełnie czymś innym – w tej pierwszej określa się przybliżoną wartość wolnych nadwyżek generowanych przez firmę, a w drugiej – wartość majątku spółki, wyliczoną na podstawie zobowiązań i sumy kapitałów własnych. Choć najlepiej zlecić je zewnętrznemu podmiotowi, przy odrobinie wprawy można wykonać je (mniej lub bardziej precyzyjnie) również samemu. W metodzie porównawczej natomiast dokonuje się oceny wartości na podstawie skomplikowanych porównań spółki z konkurencją. To właśnie do tej metody niezbędna jest obszerna baza porównawcza, konieczna więc okazuje się pomoc profesjonalistów w zakresie wyceny spółek.

Można powiedzieć, że wszystko zależy od przewidywanej wartości przedsiębiorstwa. O ile w przypadku „raczkujących” firm z niewielkim stażem i majątkiem poleca się dokonanie wyliczeń samodzielnie, o tyle spółki o dużej wartości wymagają dokładnej analizy wartości przeprowadzonej przez specjalistów: a wszystko po to, aby uniknąć ogromnych strat finansowych.

Odpowiednia wycena spółki to klucz do zawarcia korzystnej umowy kupna i sprzedaży, w której obydwie strony czują się usatysfakcjonowane. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o metodach wyceny spółek – zajrzyj na Crowe.com/pl!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here