Prawnik od nieruchomości – jak pomoże małej firmie?

0
453

Od pewnego czasu, coraz bardziej popularne stają się usługi prawników wyspecjalizowanych w ściśle określonych dziedzinach. Przykładem jest rozległy obszar dotyczący prawa nieruchomości. Mimo tego, niektórzy mniejsi przedsiębiorcy wciąż uważają, że usługi, jakie oferuje np. prawnik do spraw nieruchomości w Warszawie są przeznaczone głównie dla dużych firm. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić, jak dobry prawnik związany z rynkiem nieruchomości może pomóc małej i średniej firmie. To kontynuacja tematu rozpoczętego przez inny artykuł. Tłumaczył on, jakie porady dobry prawnik od nieruchomości może zaproponować konsumentowi, czyli osobie zgłaszającej się po pomoc w sprawie niezwiązanej z działalnością gospodarczą.

Mała firma także miewa nieruchomościowe problemy …

Przede wszystkim, warto uświadomić sobie, że wielkość i skala działalności firmy nie wpływa na możliwość pojawienia się problemów oraz pytań związanych z prawem nieruchomości. Jako przykład można wskazać przedsiębiorcę posiadającego lokal niemieszkalny, w którym działa mały punkt usługowy (np. serwis smartfonów). Taki przedsiębiorca będący właścicielem nieruchomości lokalowej, może przyjść po poradę prawną na przykład wtedy, gdy wspólnota mieszkaniowa próbuje go obciążyć wyższą zaliczką na rzecz utrzymania części wspólnych (na podstawie artykułu 12 ustęp 3 ustawy o własności lokali).

Gdyby ten sam przedsiębiorca był najemcą lokalu w Warszawie, to mógłby zgłosić się do specjalisty takiego jak np. prawnik od nieruchomości w Warszawie w sprawie związanej z umową najmu. W praktyce zdarzają się bowiem próby wykorzystywania swojej pozycji przez właścicieli lokali użytkowych. Warto pamiętać, że sytuacja dotycząca najmu lokali użytkowych jest nieco inna niż w przypadku wynajmu mieszkań. Strony posiadają bowiem znacznie większą swobodę w kształtowaniu umowy wedle swoich ustaleń. Właśnie dlatego przedsiębiorca zamierzający podpisać umowę najmu lokalu użytkowego, powinien ją skonsultować z prawnikiem.

Nawet mała firmowa inwestycja może wymagać wsparcia

Pomoc prawnika dla niewielkiej firmy nie musi przyjmować formy pojedynczych porad. Systematyczne wsparcie może być konieczne na przykład wtedy, gdy mała lub średnia firma zamierza zrealizować jakąś inwestycję budowlaną. Przykładem jest budowa niewielkiej hali produkcyjnej. W przypadku takiego przedsięwzięcia, inwestor nie może liczyć na taryfę ulgową pod względem formalności i wymogów ze strony urzędników. Chodzi między innymi o procedury związane z ewentualnym odrolnieniem działki oraz pozwoleniem na budowę.

Opisywana sytuacja stanowi problem, bo niewielkie firmy często nie posiadają w zespole osoby, która jest na bieżąco z przepisami dotyczącymi prawa nieruchomości. Dotyczy to zwłaszcza firm spoza branży budowlanej. Na całe szczęście, dobry specjalista taki jak np. prawnik od nieruchomości może zaproponować również małym i średnim przedsiębiorcom kompleksową obsługę inwestycji budowlanej. Taka usługa polega między innymi na audycie prawnym działki mającej posłużyć do realizacji inwestycji, a także na pomocy w negocjacjach ze sprzedawcą. Później ekspert prawny może pomóc w uzyskaniu korzystnego finansowania z banku i zawarciu ograniczających ryzyko umów z wykonawcami budowlanymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here