„Panie co tak drogo?” czyli skąd się biorą ceny usług adwokatów?

Realizowanie tzw. wolnego zawodu niesie za sobą wiele zalet, jak chociażby wolność w podejmowaniu decyzji. Nie sposób jednak nie zauważyć, także istotnych wad tej zawodowej wolności. Wśród nich z pewnością jest brak stałego miesięcznego, z góry określonego wynagrodzenia. Często możemy spotkać się z opiniami, że adwokaci zarabiają za dużo. Skąd bierze się takie powszechne przekonanie i czy tak jest? W końcu kwestię ich wynagrodzenia reguluje nawet Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie.

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia prawników?

Prawnicy są uważani za osoby godne zaufania i dlatego bardzo dużo osób decyduje się na pracę w jednym z zawodów prawniczych. Przykładowo, adwokat w Katowicach lub w innym dużym mieście zarabia średnio ok. 5-6 tysięcy złotych miesięcznie, lecz trzeba pamiętać o tym, że stawka ta może się wahać w zależności od tego, jakie sprawy będzie załatwiał w danym momencie. Dużo też zależy od tego, jakie ma zaufanie wśród społeczeństwa, jakie ma kwalifikacje, w jakiej kancelarii pracuje, gdzie prowadzi swoją działalność, itd. Tych czynników jest bardzo dużo i warto się im przyjrzeć.

Jedną z głównych części działalności adwokata jest świadczenie usług prawnych w swojej kancelarii, gdzie musi sprawdzić szereg aktów prawnych by przekazać porady oparte na aktualnych przepisach. Jak wiadomo, tego typu usługi kosztują, a stawka jest uzależniona od tego, jaki jest stopień skomplikowania sprawy i czy osiągnięto zamierzony cel. Przy prostszych sprawach jak np. pomoc przy sporządzeniu pism lub udzielenie wskazówek rozwiązania problemu, kwota może wynieść kilkaset złotych, lecz w przypadku trudniejszych sytuacji wysokość stawki może wzrosnąć do ponad tysiąca złotych.

Sprawy sądowe – a stawki urzędowe

Innym źródłem zarobku jest reprezentowanie Klientów w trakcie różnych postępowań sądowych, karnych, cywilnych lub innych. Tu stawki bardzo precyzyjnie określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie, które mówi, ile minimalnie może otrzymać adwokat w Katowicach za zajęcie się daną sprawą. Przykładowo, w sprawach cywilnych stawka może wynieść nawet 25 tysięcy złotych, jeśli przedmiot sprawy ma wartość ponad 5 milionów złotych. Przy sprawach z zakresu prawa spadkowego minimalne wynagrodzenie może wynieść od 120 do 720 złotych, a w przypadku spraw karnych w sądzie rejonowym kwota waha się od 360 do 720 złotych. Oczywiście, należy brać pod uwagę indywidualne ustalenia związane z rozliczeniem w przypadku wygranej sprawy, czy też inne elementy wpływające na efekt końcowy lub przebieg sprawy.

Jednakże trzeba pamiętać o tym, że od przychodów należy odprowadzić podatek, który może wynieść 18 lub 32% przy rozliczeniu na zasadach ogólnych (w zależności od uzyskanego rocznego dochodu) czy też 19% przy liniowym opodatkowaniu, bez względu na dochody. Warto też wiedzieć, że adwokat ponosi też ukryte koszty z tytułu dojazdu na miejsce, opłat za telefon, prąd, gaz, wodę i innych. Dlatego warto tak zorganizować pracę, żeby koszty były możliwie jak najmniejsze.

Adwokat musi przez cały czas bardzo mocno się starać, żeby nie tylko zyskać, a potem utrzymać zaufanie społeczne, ale także zarobić bardzo dużo pieniędzy. Im więcej spraw zajmie się w danym okresie czasu, tym więcej środków finansowych można otrzymać. Jednakże trzeba cały czas mieć się na baczności, żeby nie stracić tego, co się wypracowało przez wszystkie lata działalności zawodowej. Na prestiż i zaufanie, a także na odpowiednie zarobki, pracuje się latami, a do tego potrzebne są wiedza, umiejętności oraz właściwe działanie na rzecz Klientów.

Damian Misztal

Czytaj również

Dodaj komentarz