Otwórz własną firmę – wybierz kierunek studiów „Finanse i rachunkowość”

0
534

Zapewne większość osób marzyła bądź nadal ma nadzieje na to, że będzie w przyszłości właścicielem własnej firmy. Bycie sobie szefem to niezwykle atrakcyjna perspektywa. Wybór godzin pracy, urlop w dogodnym terminie czy bezproblemowa sprzedaż i zysk to tylko nieliczne aspekty, które wydają się być gwarantowaną wygraną przy założeniu firmy. Jednak w rzeczywistości biznes nie jest prosty, a żeby był do tego rentowny, trzeba znać podstawy finansów i rachunkowości.

Jak najdalej od strat

Zwykle w pierwszych miesiącach działania firmy wszystko idzie zgodnie z założeniami. Sprzedaż jest na przyzwoitym poziomie, nie brakuje zainteresowania produktami bądź usługami, a portfel jest zadowolony ze znajdujących się w nim zasobów. Jednakże wielu właścicieli firm mówi, że kryzys pojawia się po około 2 latach istnienia działalności. Jak zatem ustrzec się przed taką niekorzystną zmianą? Warto zdobyć wiedzę teoretyczną na temat finansów i rachunkowości. Wybór studiów dziennych lub zaocznych będzie świetną opcją, by przygotować się na otwarcie własnej firmy.

Czego można nauczyć się na kierunku finanse i rachunkowość

Wydawać by się mogło, że sprzedaż produktów lub usług nie może być trudna. Jednak już na wykładach z podstaw ekonomii można dowiedzieć się, czym są popyt, podaż, sezonowość lub funkcjonowanie potrzeb ludzkich i gospodarstw domowych. Nauki socjologiczne odkryją tajemnice przyzwyczajeń ludzi, ich zachowań oraz pozwolą zrozumieć wahania sprzedaży, czy reakcję na obniżkę bądź podwyżkę cen. W siatce zajęć powinny pojawić się również takie przedmioty jak statystyka i matematyka opisowa, przedsiębiorczość, metodologia badań czy właśnie finanse i rachunkowość. Na tych ostatnich studenci zwykle poznają różne wzory matematyczne pozwalające obliczyć wielkość produkcji, prawdopodobną rentowność, zyski i straty, a także przychody, dochody oraz inne ważne parametry. Jest to niezbędna wiedza to tego, by efektywnie prowadzić firmę, trafić w potrzeby konsumentów oraz zauważać szanse i zagrożenia na rynku.

Księgowość w małym palcu

Gdy zbliża się okres rozliczeniowy, wielu właścicieli firm martwi się o poprawne wypełnienie dokumentów dla fiskusa. Często po nowym roku w pośpiechu poszukiwane są usługi księgowych. Kierunek finanse i rachunkowość przygotowuje studentów również pod kątem wiedzy i umiejętności z zakresu księgowości. Umożliwi to samodzielne dopilnowanie kwestii podatkowych, brak bałaganu w dokumentach oraz zachowanie wiedzy o stanie firmy dla siebie. Co więcej, treści związane z księgowością nie będą już niezrozumiałe, a to przełoży się na unikanie błędów w obliczeniach czy wypełnianych rubrykach.

Finanse i rachunkowość to świetny kierunek dla osób, które są przedsiębiorcze i chcą zrealizować marzenie o posiadaniu własnej działalności w wybranej branży. Umiejętność wykonywania poprawnych obliczeń, znajomość zachowań społecznych, a także świadome i trafne podejmowanie decyzji mogą być kluczem do sukcesu i rozwoju biznesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here