Oprogramowanie dedykowane a gotowe rozwiązania – które wybrać?

Oprogramowanie dedykowane a gotowe rozwiązania – które wybrać?

Oprogramowanie dedykowane czy gotowe rozwiązanie? Przed takim wyborem stają firmy, które decydują się na wdrożenie systemów i aplikacji dla biznesu. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Jakie są atuty i wady oprogramowania dedykowanego i kiedy się na nie zdecydować?

Oprogramowanie dedykowane a gotowe rozwiązania

Oprogramowanie dedykowane – jak sama nazwa wskazuje to oprogramowanie dedykowane konkretnej firmie. Czyli: stworzone na zamówienie, zawierające funkcje, jakich konkretne przedsiębiorstwo potrzebuje. A także – działające tak, aby korzystanie z niego było maksymalnie komfortowe dla pracowników, dostosowane do procedur przyjętych w firmie.

Rozwiązania gotowe, zwane także pudełkowymi, to oprogramowanie już istniejące, udostępniane zazwyczaj wielu firmom za opłatą. Zasady udostępniania mogą być różne – jak jednorazowa sprzedaż licencji czy miesięczny lub roczny abonament.

Co jest lepszym wyborem – oprogramowanie gotowe czy dedykowane?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przede wszystkim, ponieważ to, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, zależne jest od wielu czynników. Obie opcje – oprogramowanie gotowe i dedykowane – mają swoje zalety. Rozwiązania pudełkowe są tańsze, dostępne od ręki, a postęp technologiczny sprawia, że na rynku można znaleźć systemy dedykowane dla konkretnych branż. Atutem oprogramowania dedykowanego jest maksymalne dostosowanie do potrzeb konkretnej firmy. Powstaje ono z myślą o rozwiązaniu konkretnych problemów, z jakimi boryka się dane przedsiębiorstwo. Posiada – a przynajmniej posiadać powinno – wszystkie opcje, jakiego firma potrzebuje. Jest także zazwyczaj unikalne, dostępne jedynie dla jednej organizacji, która otrzymuje jego kod i może dowolnie go zmieniać.

Więcej na ten temat można przeczytać w tekście „Oprogramowanie dedykowane vs pudełkowe”.

Od czego uzależnić wybór?

Wybór najlepiej poprzedzić analizą potrzeb i możliwości firmy, a także researchem na temat dostępnych rozwiązań. Warto sporządzić listę niezbędnych funkcji oraz problemów, które oprogramowanie powinno rozwiązać. Następnie – sprawdzić, czy systemy dostępne już na rynku są w stanie w stu procentach pokryć zapotrzebowanie.

Oprogramowanie dedykowane jest dobrym wyborem, jeśli firma nie ma mocno specyficznych potrzeb w zakresie funkcji czy obsługi systemu. Warto je wybrać też wtedy, kiedy przedsiębiorstwo nie może sobie pozwolić na duże inwestycje albo chce przetestować pewne rozwiązania – jako podstawę do późniejszego stworzenia własnego systemu. Na współpracę z Software House w zakresie stworzenie oprogramowania dedykowanego najlepiej zdecydować się, jeżeli systemy pudełkowe nie wystarczają. To najlepsze rozwiązanie też wtedy, kiedy przedsiębiorstwo chce zachować możliwość modyfikowania oprogramowania. (Więcej na temat współpracy z Software House można przeczytać w artykule: Jak współpraca z Software House pomaga w rozwoju biznesu)

Wdrożenie oprogramowania to inwestycja w usprawnienie działalności firmy – i sposób na ułatwienie osiągnięcia celów biznesowych.

Damian Misztal

Czytaj również

Dodaj komentarz