Okresowa wymiana części do kombajnów kluczem do ich pełnej sprawności

0
16

Maszyny rolnicze na ogół narażone są na intensywną pracę w bardzo trudnych warunkach. Potwierdzeniem tej reguły są kombajny, których szczyt eksploatacji przypada na okres żniw. Niestety efektem ich zwiększonego użytkowania są powtarzające się usterki. Niektóre części do kombajnów ulegają uszkodzeniom częściej niż inne. Co zrobić, aby temu zapobiec?

Jakie są przyczyny awarii kombajnów?

Praca ze zdwojoną intensywnością podczas zbioru płodów rolnych nie może przejść bez echa. W tym czasie podzespoły kombajnów pracują pod bardzo dużymi obciążeniami. Co więcej, wystawione są na działanie skrajnie wysokich temperatur. Jeśli doda się do tego jeszcze mocne zapylenie, to nie trzeba długo czekać na ich uszkodzenie.

Części najmocniej narażone na awarie

Długotrwała eksploatacja kombajnów na polach prowadzi najczęściej do awarii łożysk,  pasków i części silnika. Bezpośrednim powodem zużywania tych elementów są duże obciążenia. Oczywiście nie da się przewidzieć każdej usterki. Jednak w miarę możliwości należy starać się ich uniknąć, ponieważ mogą prowadzić nawet do całkowitego unieruchomienia maszyny. Warto też kontrolować stan uszczelek. Każdorazowy ubytek oleju silnikowego może być powodem kosztownych napraw. Podobnie należy dbać o filtry paliwa i oleju. Koniecznie trzeba wymieniać je zgodnie z zaleceniami producenta. Ze względu na zalegający brud i pył na uszkodzenia narażone są też wszelkie czujniki. 

Jak chronić części do kombajnów przed uszkodzeniem?

Najlepszym sposobem niezmiennie są okresowe przeglądy. Dzięki systematycznym kontrolom stanu części do kombajnów można znacznie wydłużyć żywotność maszyn. Operatorzy kombajnów powinni szczególną uwagę przykładać do oczyszczania i smarowania poszczególnych podzespołów. Dobrze naoliwione elementy zużywają się dużo wolniej. Na przykład łożyska powinno smarować się codziennie (koniecznie po ich uprzednim oczyszczeniu). Oliwienie zakurzonych elementów może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek i doprowadzić do jeszcze szybszego ich zużycia.

Gdzie kupić części do kombajnów?

Uszkodzone części do kombajnu należy bezzwłocznie wymienić, aby móc dalej z niego korzystać. Wszelkiego rodzaju elementy zamienne można bez trudu znaleźć w sklepach oferujących akcesoria rolnicze, takich jak Rol-Tor. Wiedząc, które części zwykle ulegają awariom, warto zaopatrzyć się w ich zapas już przed sezonem żniw. Dzięki temu można uniknąć przestojów, a co za tym idzie strat materialnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here