Czy ukończenie studiów, nawet na prestiżowej uczelni, od razu sprawi, że będziemy rozchwytywani na rynku pracy? Niekoniecznie! Dlatego, zamiast czekać na to, co przyniesie nam los, warto wykorzystać czas spędzony w szkole wyższej na staż i zdobycie doświadczenia oraz szlifować swoje kompetencje miękkie.
Czy polscy absolwenci nie są kreatywni i samodzielni?
Według badania, które w 2022 r. przeprowadzono na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, absolwentom wyższych uczelni, którzy pojawili się na rynku pracy, przede wszystkim brakowało kompetencji związanych z logicznym myśleniem, samodzielnością w działaniu, komunikatywnością, zaangażowaniem, chęcią do podejmowania wyzwań i kreatywnością, w tym odwagą do eksperymentowania. Te druzgocące wyniki potwierdzają znaną już powszechnie opinię, że studia magisterskie i inżynierskie w Polsce przede wszystkim kształcą naukowców, a nie przyszłych menadżerów, dziennikarzy czy marketingowców. Oczywiście, nie oznacza, że osoby te nie osiągną sukcesu zawodowego, ale by tak się stało, muszą się dokształcić w obszarze komunikacji i relacji społecznych, w których to dziedzinach kompetencje miękkie stanowią podstawę sukcesu.
Gdzie zdobyć kompetencje miękkie?
Choć w programie większości studiów ze świecą szukać zajęć poświęconych asertywności, zarządzaniu stresem czy czasem, to nawet na uczelni możliwe jest rozwijanie swoich talentów. Wolontariat studencki, zaangażowanie się w rozwijanie kółka muzycznego czy redakcji radiowęzła to dobry początek. Wiele uczelni oferuje też możliwość udziału w programach edukacyjnych i wymianach zagranicznych – to doskonała okazja, by poznać nową kulturę, zawrzeć nowe znajomości i nauczyć się samodzielności oraz radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Którą uczelnię wybrać?
O kompetencjach miękkich warto też pomyśleć, wybierając wymarzoną uczelnię i kierunek studiów. Spośród wielu uznanych w Polsce szkół na szczególną uwagę zasługuje Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsko-Białej. Na stronie internetowej uczelni https://wseh.pl/pl/page/oferta-edukacyjna/kursy-doksztalcajace.html w zakładce Kursy dokształcające, studenci znajdą szereg zajęć stawiających właśnie na rozwój kompetencji miękkich. Będą to warsztaty poświęcone zarządzaniu informacją i rozwijające kreatywność, a także takie, które mają przygotować do pracy przyszłych project managerów. W programie są też zajęcia z modnego nadal coachingu w biznesie.
Jak zatem widać, jeszcze na studiach można, a nawet powinno się zacząć myśleć o swojej karierze zawodowej. Pomóc w tym mogą staże zawodowe lub własne projekty jak choćby założenie swojego kanału na YouTube. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku kompetencji miękkich, niejednokrotnie potrzeba nie tylko ukończonego kursu, ale zwyczajnie naturalnych predyspozycji oraz wiary w siebie i pewności. A z tymi ostatnimi, jak wynika z innych badań, w ostatnim czasie niestety bywa różnie, szczególnie wśród młodzieży.
Dodaj komentarz