Kompetencje miękkie, o jakie warto zadbać już na studiach

0
102

Czy ukończenie studiów, nawet na prestiżowej uczelni, od razu sprawi, że będziemy rozchwytywani na rynku pracy? Niekoniecznie! Dlatego, zamiast czekać na to, co przyniesie nam los, warto wykorzystać czas spędzony w szkole wyższej na staż i zdobycie doświadczenia oraz szlifować swoje kompetencje miękkie.

Czy polscy absolwenci nie są kreatywni i samodzielni?

Według badania, które w 2022 r. przeprowadzono na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, absolwentom wyższych uczelni, którzy pojawili się na rynku pracy, przede wszystkim brakowało kompetencji związanych z logicznym myśleniem, samodzielnością w działaniu, komunikatywnością, zaangażowaniem, chęcią do podejmowania wyzwań i kreatywnością, w tym odwagą do eksperymentowania. Te druzgocące wyniki potwierdzają znaną już powszechnie opinię, że studia magisterskie i inżynierskie w Polsce przede wszystkim kształcą naukowców, a nie przyszłych menadżerów, dziennikarzy czy marketingowców. Oczywiście, nie oznacza, że osoby te nie osiągną sukcesu zawodowego, ale by tak się stało, muszą się dokształcić w obszarze komunikacji i relacji społecznych, w których to dziedzinach kompetencje miękkie stanowią podstawę sukcesu.

Gdzie zdobyć kompetencje miękkie?

Choć w programie większości studiów ze świecą szukać zajęć poświęconych asertywności, zarządzaniu stresem czy czasem, to nawet na uczelni możliwe jest rozwijanie swoich talentów. Wolontariat studencki, zaangażowanie się w rozwijanie kółka muzycznego czy redakcji radiowęzła to dobry początek. Wiele uczelni oferuje też możliwość udziału w programach edukacyjnych i wymianach zagranicznych – to doskonała okazja, by poznać nową kulturę, zawrzeć nowe znajomości i nauczyć się samodzielności oraz radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

Którą uczelnię wybrać?

O kompetencjach miękkich warto też pomyśleć, wybierając wymarzoną uczelnię i kierunek studiów. Spośród wielu uznanych w Polsce szkół na szczególną uwagę zasługuje Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsko-Białej. Na stronie internetowej uczelni https://wseh.pl/pl/page/oferta-edukacyjna/kursy-doksztalcajace.html w zakładce Kursy dokształcające, studenci znajdą szereg zajęć stawiających właśnie na rozwój kompetencji miękkich. Będą to warsztaty poświęcone zarządzaniu informacją i rozwijające kreatywność, a także takie, które mają przygotować do pracy przyszłych project managerów. W programie są też zajęcia z modnego nadal coachingu w biznesie.

Jak zatem widać, jeszcze na studiach można, a nawet powinno się zacząć myśleć o swojej karierze zawodowej. Pomóc w tym mogą staże zawodowe lub własne projekty jak choćby założenie swojego kanału na YouTube. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku kompetencji miękkich, niejednokrotnie potrzeba nie tylko ukończonego kursu, ale zwyczajnie naturalnych predyspozycji oraz wiary w siebie i pewności. A z tymi ostatnimi, jak wynika z innych badań, w ostatnim czasie niestety bywa różnie, szczególnie wśród młodzieży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here