Jaki kompresor wybrać do warsztatu?

0
489

Kompresor to niezbędny sprzęt w każdym warsztacie. Bardzo ułatwia pracę, ale trzeba wybrać odpowiedni model, w przeciwnym razie urządzenie nie spełni dobrze swojej roli. Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę?

Jaki kompresor się sprawdzi?

Kompresory przydają się do różnych zadań. Można nimi zasilać urządzenia pneumatyczne, pompować koła, odmuchiwać i czyścić różne sprzęty, używać do malowania i lakierowania. W zależności od przeznaczenia, kompresory mają różne parametry i właściwości.

Sprężarka śrubowa jest wygodnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie maszyna będzie wykorzystywana do pracy ciągłej, bez konieczności robienia przerw. Możliwość pracy w trybie ciągłym ma jednak swoją cenę – takie sprężarki są wyraźnie droższe od tłokowych odpowiedników, pobierają także więcej prądu, dlatego nie warto ich kupować do warsztatów, będą stosowane tylko sporadycznie.

Do większości warsztatów i zakładów wulkanizacyjnych wystarczy sprężarka tłokowa. Spełni ona swoją rolę bez problemu, za to wygeneruje niższe rachunki za energię elektryczną. Kompresor tłokowy jest też tańszy w momencie zakupu i wydaje się mniej na jego serwisowanie.

 

Olejowy czy bezolejowy?

Różnica między kompresorem olejowym a bezolejowym polega na tym, że w tym pierwszym przypadku do chłodzenia i smarowania maszyny jest wykorzystywany olej, dzięki czemu sprężarka pracuje wydajniej i może osiągnąć wyższe ciśnienie powietrza. Jednak mimo stosowania filtrów w kompresorach, wciąż w uzyskanym, sprężonym powietrzu znajdują się drobinki oleju.

W wielu pracach warsztatowych nie ma to znaczenia i wciąż można się spodziewać wysokiej jakości usługi. Są jednak prace, gdzie absolutnie w powietrzu nie może być żadnych zanieczyszczeń i wtedy warto zainwestować w kompresor bezolejowy.

 

Rozwiązania energooszczędne

Nie opłaca się kupować do warsztatu kompresora najdroższego i o najlepszych parametrach, jeśli nie ma zapotrzebowania na taki sprzęt. Decyzję o tym, jaki kompresor będzie odpowiedni, należy podjąć na podstawie indywidualnych wyliczeń, uwzględniających jak często będzie on używany oraz do czego.

Warto natomiast inwestować w urządzenia energooszczędne, jak na przykład sprężarki Aerzen. Są one droższe od konkurencyjnych kompresorów, ale pracują z wyższą wydajnością i generują niższe koszty, więc w ogólnym rozrachunku okazują się tańsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here