Jak wygląda proces druku baneru reklamowego?

0
169

W praktycznie każdym mieście można znaleźć różnego rodzaju banery reklamowe, prezentujące m.in. produkty i usługi. Występują one właściwie we wszystkich wielkościach – od niewielkich, poprzez średnie, aż po ogromne wersje, umieszczone m.in. na ścianach kilkupiętrowych kamienic. W jaki sposób drukarnia wykonuje zlecenia tego typu?

Drukowanie wielkoformatowe – podstawowe informacje

Aby móc wykonywać wydruki wielkoformatowe, drukarnia musi być wyposażona w specjalne urządzenia. Druk solwentowy to jedna z najpopularniejszych metod, w której zamiast wodnych atramentów, używa się pigmentów z dodatkiem rozpuszczalników organicznych. Ta metoda może być z powodzeniem wykorzystywana w przypadku praktycznie wszystkich materiałów z dodatkiem PVC, czyli polichlorku winylu. Atrament solwentowy charakteryzuje się podwyższoną odpornością na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu banery zachowują swój pierwotny wygląd przez długi okres. Od czego zaczyna się proces wydruku baneru reklamowego?

  • Każdy wydruk zaczyna się od projektu graficznego. Zleceniodawca może samodzielnie dostarczyć projekt lub zamówić go w drukarni. Warto pamiętać, że jakość grafiki i napisów jest uzależniona od odpowiedniego dopasowania rozdzielczości projektu do wielkości baneru.
  • Gdy odpowiednio wykonany projekt zostanie już zaakceptowany, wówczas można zacząć dalsze prace. Profesjonalna drukarnia wielkoformatowa jest wyposażona w plotery solwentowe, charakteryzujące się uniwersalnością i wszechstronnym zastosowaniem. Urządzenia tego typu są wyposażone w specjalną głowicę, która rozprowadza atrament po całej powierzchni.

Plotery są również wyposażone w rolkę, która automatycznie podaje materiał do zadrukowania, dzięki czemu cały proces jest stosunkowo krótki. W zależności od specyfiki konkretnej drukarni, można spotkać urządzenia drukujące, charakteryzujące się różną szerokością – od około 150 cm, poprzez 300 cm, a nawet 500 cm i więcej.

Kolejne etapy powstawania baneru

Gdy urządzenie drukujące skończy pracę, baner reklamowy musi całkowicie wyschnąć. Następnym krokiem jest przycięcie go do odpowiedniej wielkości. Żadna drukarnia wielkoformatowa nie może dobrze funkcjonować bez urządzenia zwanego zgrzewarką. Jego podstawowym zadaniem jest trwałe zgrzanie, a co za tym idzie, wzmocnienie baneru. Kolejny krok to zamontowanie metalowych oczek, które zostaną wykorzystane do mocowania. Tak wykonany baner jest gotowy do zawieszenia. Czas przygotowania w dużej mierze zależy od jego wielkości, a także od mocy przerobowych, którymi dysponuje konkretna drukarnia.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości drukarni cyfrowej PremiumPrint z Poznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here