BIK czy Biuro Informacji Kredytowej jest bazą danych o kredytobiorcach. Znajdują się w nim informacje o terminowości spłacania kredytów, więc wbrew powszechnej opinii nie jest źródłem wiedzy o dłużnikach, bowiem banki pozyskują z niego także czy kredytobiorca spłacał raty zgodnie z ustalonym harmonogramem (co ma wpływ na decyzje banku na przykład w przypadku starania się o kredyt hipoteczny). Możemy sami sprawdzić, jak wygląda nasz status i czy jesteśmy wiarygodni dla banku. Jak sprawdzić BIK za darmo? Poniżej opisaliśmy krok po kroku procedury, które musicie wykonać, aby spokojnie uzyskać interesujące Was informacje.
Jak znaleźć informacje o nas w BIK?
Jedyną możliwością uzyskania informacji na temat naszego statusu w BIK jest pobranie z portalu raportu. Aby to zrobić musicie założyć w BIK swoje konto wykonując następujące czynności:
- zarejestruj się podając następujące dane:
- imię i nazwisko,
- adres e-mail,
- telefon,
- adres zamieszkania,
- rodzaj dokumentu tożsamości z serią, numerem oraz datą ważności,
- pesel.
Kolejny krok to potwierdzenie swojej tożsamości.
- możesz to zrobić dołączając do formularza skan dokumentu tożsamości,
- istnieje też opcja potwierdzenia tożsamości poprzez list polecony,
- wykonaj przelew na kwotę 1 złotówki
- odbierz e-mail z linkiem aktywacyjnym i kliknij w niego,
- wpisz kod autoryzacyjny, który trzymasz SMS-em
- ustal hasło i zaloguj się.
Jeżeli szukacie informacji jak sprawdzić swój BIK za darmo to mamy i dobre i złe wieści. Standardowy raport, który pobieramy z BIK jest płatny, a jego koszt wynosi 39 złotych. Jednak zgodnie z rozprzędzeniem Unii Europejskiej opartym o RODO sprawdzenie siebie w BIK za darmo jak najbardziej jest możliwe, pod warunkiem że składasz wniosek o „kopię danych” nie częściej, niż raz na pół roku. Taki wniosek należy złożyć osobiście w Centrum Obsługi Klienta w Warszawie, wysyłając pismo na jego adres korzystając ze swojego konta w serwisie BIK. Minusem jest czas oczekiwania, bowiem na bezpłatny raport czeka się około miesiąca.
Dodaj komentarz