Jak długo działa sprężarka śrubowa?

0
126

Sprężarka śrubowa to coraz częściej wybierana konstrukcja, która ma liczne przewagi nad konstrukcjami innego typu. Jedną z nich jest duża trwałość tego rodzaju sprzętu. Warto jednak zadać sobie pytanie, ile dokładnie będzie działać sprężarka śrubowa? Wiele zależy od konkretnego typu takiego urządzenia.

Olejowe sprężarki łożyskowe

Najczęściej kompresory śrubowe wyposażone są w śruby, które umieszczone są na konwencjonalnych łożyskach tocznych. W tego rodzaju konstrukcjach wykorzystuje się do ich produkcji materiały bardzo wysokiej jakości, a więc charakteryzują się one dużą trwałością. To bardzo ważne. Biorąc pod uwagę konstrukcję sprężarek śrubowych, która sprawia, że nawet niewielkie luzy w łożyskach mogłyby szybko przełożyć się na zniszczenie śrub, muszą gwarantować one długi czas pracy. Nic jednak nie jest oczywiście wiecznie i w nawet najlepszym kompresorze łożyska muszą być po pewnym czasie wymienione. Czas ich pracy zależy od producenta, choć standardowo nie przekracza 30 tys. godzin (to ponad 3 lata ciągłej pracy).

Sprężarki olejowe o innej konstrukcji

W użyciu są dziś również sprężarki, które nie wykorzystują łożysk tocznych. W nowoczesnych konstrukcjach stosuje się również takie rozwiązania jak smarowanie ciśnieniowe łożyska ślizgowego. W ich przypadku maksymalny czas pracy jest znacznie większy i wynosić może nawet 100 tys. godzin ciągłej pracy.

Jak pracują sprężarki bezolejowe?

W przypadku sprężarek bezolejowych maksymalny czas pracy zależy od wielu kwestii. Tego rodzaju kompresory są wykonywane z użyciem różnych materiałów (na przykład nowoczesne tworzywa syntetyczne o bardzo niskim współczynniku tarcia), od których w dużej mierze zależy w ich trwałość. Właściciele takich sprężarek zawsze powinni stosować się do zaleceń producenta.

Pozostałe elementy sprężarki

Należy pamiętać, że element sprężający powietrze jest tylko jedną z części sprężarki. W zależności od konkretnego typu urządzenia znaleźć się tu może jeszcze filtr oleju, filtr powietrza, jednostka napędowa (elektryczna albo spalinowa) i elementy sterujące. Wszystkie te części mają swoją określoną żywotność i po upływie pewnego czasu powinny zostać wymienione. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że odpowiednie dbanie o sprzęt, a także regularne serwisowanie pozwala znacznie wydłużyć czas jego działania. Odpowiadając na pytanie postawione we wstępie – jeżeli części sprężarki są w razie potrzeby wymieniane na nowe, to większość modeli dostępnych na rynku może działać przez praktycznie nieograniczony czas.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Pneumatik S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here