Jako obywatele państwa Polskiego jesteśmy zobowiązani do przestrzegania pewnych norm i zasad. Nieznajomość prawa (łac. Ignorantia iuris nocet) szkodzi, to fakt, a najlepszym przykładem tego zabiegu, są przepisy prawa administracyjnego. Jeżeli jedziemy z pewną prędkością na terenie zabudowanym i ta prędkość jest wyższa, niż powinna – ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na tym terenie obowiązuje pewne ograniczenie prędkości – to organ administracyjny może nałożyć na nas karę w postaci mandatu. Adwokat w Płocku podkreśla, że organ administracyjny nie musi sprawdzać, czy byliśmy świadomi tego, że na danym terenie obowiązuje ograniczenie prędkości, ponieważ znajomość prawa dotyczy nas wszystkich. Przepis to przepis, a za jego nieprzestrzeganie bądź naruszenie grozi kara. Przepisów prawa jest mnóstwo i na dodatek zmieniają się one dynamicznie, więc nie śledząc ich na bieżąco, nie będziemy w stanie określić co wolno, a czego nie.
Kiedy nieznajomość prawa nie szkodzi?
Ignorantia iuris nocet ma swoje ograniczenia, a najlepszym przykładem jest kodeks karny. Prawem karnym, rodzinnym i spadkowym, zajmuje się adwokat w Płocku. Aby otrzymać pomoc prawną, warto skierować się do specjalisty, który pomoże nam poznać prawo.
Wracając do głównego wątku, wyjątkiem od reguły nieznajomości prawa, są przepisy prawa karnego. Chodzi tutaj o usprawiedliwioną nieświadomość bezprawności prawa karnego – osoba nie popełnia przestępstwa, kiedy czyn, którego się dopuściła, jest usprawiedliwiany nieświadomością jego bezprawności.
Usprawiedliwiona nieświadomość nie obowiązuje, jeżeli chodzi o takie przypadki, jak zabójstwo, atak terrorystyczny, kradzież, czy rozbój. Kiedy natomiast osoba kierująca się po pomoc prawną do adwokata w Płocku pochodzi z innego państwa – w którym to, np. bigamia jest legalna i dozwolona – i pyta się, czy może zawrzeć związek małżeński z dwiema bądź trzema kobietami, a prawnik udzieli odpowiedzi twierdzące (w przypływie zwątpienia i w myśl że pytanie to padło w żartach) to ta osoba nie popełnia przestępstwa świadomie. Nie może więc być karana za przestępstwo bigamii, która to jest w Polsce nielegalna.
Przepisy prawa dostępne dla każdego?
Zadaniem państwa, jest informowanie obywateli o zmianach w przepisach prawa. Każdy akt prawny musi być opublikowany i dostępny dla opinii publicznej, gwarantuje to Konstytucja RP. Wszystkie akty prawne dostępne są w Dzienniku Ustaw i dopiero kiedy dany akt prawny zostanie tam opublikowany, to może zacząć obowiązywać.
Nie jest jednak tak, że kiedy akt wchodzi w życie, to zaczyna on obowiązywać wszystkich od razu. Czas, w którym mamy okres na zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa nazywa się Vacatio Legis i najczęściej wynosi 14 dni lub więcej, a w skrajnych przypadkach (ważny interes dla państwa) może w ogóle go nie być.
Poza przepisami krajowymi dochodzą również przepisy unijne i międzynarodowe. Do tego dochodzi również trudny i fachowy język, który nie oszukujemy się, jest skomplikowany dla przeciętnego obywatela. W takim właśnie przypadku, aby dobrze zaznajomić się z ważnymi dla nas kwestiami, warto skonsultować się z adwokatem w Płocku, czyli z osobą kompetentną i wykwalifikowaną.
Dodaj komentarz