Migomat to urządzenie spawalnicze, przeznaczone do ręcznego spawania stali, aluminium i ich stopów technologią MIG/MAG. Wykorzystywane jest ono w użytku przemysłowym, specjalistycznym i hobbystycznym. Urządzenie gwarantuje wysoką jakość spoiny, która jest niezwykle trwała i prezentuje się w sposób estetyczny. Funkcjonalność sprzętu obejmuje zazwyczaj także spawanie metodą MMA, z użyciem elektrod otulonych.
Migomat aluminium. Od czego zależy cena urządzenia?
W zależności od stanu technicznego sprzętu, jego funkcjonalności i zaimplementowanych technologii, cena urządzenia wynosi od kilkuset złotych za używane migomaty, do kilkunastu tysięcy za profesjonalny nowy sprzęt do użytku przemysłowego. Przed zakupem należy szczegółowo sprawdzić specyfikację sprzętu: jego wydajność, sposób zasilania, wymagane zabezpieczenia, prąd spawania, parametry napięcia spawania i biegu jałowego, sprawność, czy klasę ochrony obudowy. Dla potrzeb indywidualnych, np. w kontekście wykorzystania migomatu do celów hobbystycznych, urządzenie możemy kupić już za kilkaset złotych. Do 1000 złotych zapłacimy za urządzenia dla nieco bardziej wymagających majsterkowiczów, chcących wykorzystać wolny czas na spawanie elementów aluminiowych. Droższe urządzenia mogą być sprzedawane w zestawie ze stanowiskiem spawalniczym, czy dodatkowymi akcesoriami uzupełniającymi. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów spawarek, różniących się od siebie budową, funkcjonalnością, czy mocą. Każdy powyższy czynnik będzie wpływał na końcową cenę produktu.
Migomat do aluminium cena – na czym nie warto oszczędzać?
Absolutną podstawą, o której użytkownicy półautomatów spawalniczych zdają się zapominać, jest kwestia gwarancji i serwisowania sprzętu. Obie usługi będą podnosiły wartość sprzętu, co zaś przełoży się na końcową cenę urządzenia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż w przypadku awarii migomatu nie będziemy w większości przypadków w stanie samodzielnie dokonać naprawy. Warto zatem wybrać urządzenie, które pochodzi od weryfikowalnego dostawcy, i co ważne, posiada pełen pakiet gwarancyjny, najlepiej w formie door-to-door. Jeśli zaś mamy wątpliwości, czy dostawca jest podmiotem wiarygodnym, wystosujmy zapytanie o tę kwestię. Najlepiej bowiem dokonywać zakupów migomatów od sprawdzonych firm. Sytuacja będzie nieco inna, jeśli celem naszego zakupu jest używany sprzęt. Także w tym przypadku możemy jednak otrzymać gwarancję, o ile podczas użytkowania przez poprzedniego właściciela nie wygasła. Jeśli zależy nam tylko na doraźnym wykorzystaniu urządzenia, to w ostateczności możemy skorzystać ze sprzętu bez gwarancji. Ryzykujemy wówczas utratę zainwestowanych pieniędzy, np. w momencie pojawienia się poważnej usterki. Naprawa używanego migomatu może być bardzo kosztowna i nieopłacalna dla użytkownika.
Funkcjonalność i budowa, a cena końcowa urządzenia – migomat aluminium
Niebagatelny wpływ na cenę urządzenia będzie mieć zakres dostępnych funkcji, a także sposób i rodzaj budowy sprzętu. Migomat do aluminium powinien być wyposażony w regulatory napięcia i posuwu drutu. Opcją dodatkową jest możliwość zmiany biegunów czy indukcyjność. Im więcej funkcji opcjonalnych, tym cena urządzenia rośnie. Jeśli chcemy zakupić sprzęt ekonomiczny, skupmy się tylko na tym, aby posiadał on podstawowe funkcje użytkowe. Na rynku dostępne są także urządzenia opisywane jako „dwa w jednym”, albo „trzy w jednym”. Oznacza to, iż producent zaimplementował do migomatu dodatkowe rozwiązania, np. funkcję spawania MMA. Nie należy jednak oczekiwać cudów, zwłaszcza, gdy urządzenie posiada ekonomiczną cenę. Producenci mogą łączyć w sobie funkcje trzech rodzajów spawarek, uzyskując tym samym 3w1, czyli np.:
*możliwość pracy metodą łukową przez wykorzystanie elektrod otulonych (MMA);
*możliwość spawania z wykorzystaniem elektrod nietopliwych;
*i wreszcie, spawanie MIG/MAG, czyli praca elektrodą topliwą w osłonie gazu.
Migomat do aluminium będzie musiał być także wyposażony w podajnik do drutu. Najlepiej, jeśli rolki do podajnika będą szeroko dostępne, ponieważ w razie awarii będzie można je w łatwy sposób wymienić. Może zdarzyć się tak, iż rolki będą mieć specyficzną budowę i niełatwo będzie odnaleźć komponent zamienny. Kolejny aspekt to butla z gazem: do eksploatacji hobbystycznej wystarczy pojemność 5kg, jeśli zaś urządzenie ma być przeznaczone do profesjonalnego wykorzystania, to można zaopatrzyć się w migomat na szpulę 15 kilogramową.
Migomat do aluminium cena. Przykładowe wartości nowych i używanych migomatów do aluminium
Różnice cenowe, występujące pomiędzy migomatami używanymi a fabrycznie nowymi spawarkami, mogą dochodzić do nawet kilkudziesięciu procent. Jak wyglądają przykładowe ceny urządzeń używanych?
1. Używana, dwuletnia spawarka migomat Migatronic 405W, wyposażona w skokową regulację prądu spawania, czterorolkowy podajnik drutu, chłodzenie wodą – ok. 3000-3500 złotych;
2. Używana, niemiecka spawarka migomatowa Feri 450 z czterema rolkami w podajniku – ok. 1000 złotych;
3. Urządzenie używane Cea Echo 4000 CV z podajnikiem 4-rolkowym bez butli, przewód o długości 5 metrów – ok. 3000 złotych;
4. Spawarka używana 200A Micro MIG 200 marki Weldman, ze szpulą do 5 kg, przewód 2 metry – ok. 500 złotych.
Niżej przedstawiamy przykładowe ceny migomatów fabrycznie nowych:
1. Migomat Bester Magster 330, z funkcją spawania punktowego, regulacji trybów. Wyposażony w cyfrowy wyświetlacz kontrolujący parametry, posiada gniazdo podgrzewacza gazu – ok. 4300-4700 złotych;
2. Migomat Magnum MIG 201, z regulacją parametrów, gniazdem EURO, zmienną biegunowością i testem wypływu gazu. Możliwość regulacji dwutakt/czterotakt – ok. 1800-2000 złotych;
3. Spawarka Lincoln Migomat BESTER Magster 280 z możliwością zamontowania drutu do 15 kg. Podajnik z czterema rolkami, układ spawalniczy LGS 250, z łańcuchem na butlę 70 centymetrów – ok. 5500 złotych.
Dodaj komentarz