Znacznie lepsze osiągi i sprawność silnika oraz ograniczenie zużycia paliwa i emisji szkodliwych substancji to funkcje, które turbosprężarki spełniają w wysokowydajnych i wyścigowych autach. Ze względu na powyższe korzyści urządzenia te cieszą się ogromną popularnością u największych producentów samochodów. Wiele osób zadaje sobie wobec tego pytania, ile kosztuje turbosprężarka, czym różni się od sprężarki oraz jak wybrać odpowiedni produkt. Odpowiedzi znajdziesz w kolejnych częściach artykułu.
Turbosprężarka a sprężarka – podobieństwa i różnice
Oprócz nazwy te dwa urządzenia mają także podobną funkcję w samochodzie – służą do dostarczania sprężonego powietrza do silnika, czyli do doładowania. Dzięki temu silnik otrzymuje większą ilość tlenu, a co za tym idzie – uzyskuje większą energię. Zarówno turbosprężarki, jak i sprężarki umożliwiają osiągnięcie wysokich warunków pracy.
Główną różnicą pomiędzy turbosprężarką a sprężarką jest źródło ich zasilania. W przypadku pierwszego urządzenia są nim spaliny z pojazdu, które napędzają dwa wirniki. Natomiast sprężarki mechaniczne zasila bezpośrednio silnik, a dokładniej koło pasowe, albo przekładnia zębata która napędza wirniki sprężarki.
Kolejną ważną różnicą jest znaczenie tych urządzeń na tle najnowszych technologii. Turbosprężarki mają bowiem dużo większe znaczenie dla współczesnej motoryzacji ze względu na osiągane wyniki silnika. Można je spotkać głównie w jednostkach o wysokim stopniu sprężania, czyli dieslach, ale zdarzają się również silniki benzynowe doładowywane turbosprężarką.
Jak działa turbosprężarka?
Żeby zrozumieć funkcjonowanie turbosprężarki, najpierw warto poznać jej budowę. Dwie części urządzenia – turbina oraz sprężarka stanowią w tej kolejności część gorącą i zimną urządzenia. Określa się je w ten sposób, ponieważ taką temperaturę mają gazy przepływające przez daną stronę turbosprężarki. Te dwa komponenty posiadają wirniki, które zespaja wspólny wał. Strona zimna i gorąca są umieszczone na dwóch kadłubach i scalone trzecim. Pozostałe ważne części turbosprężarki to kanały olejowe, łożyska ślizgowe i oporowe, a także pierścienie uszczelniające.
Pierwszy wirnik, czyli turbina jest zasilana energią spalin, które opuszczają silnik. Następnie napędza sprężarkę, czyli drugi wirnik, którego zadaniem jest wtłaczanie powietrza do cylindrów. To właśnie dzięki większej ilości powietrza dostarczanego cylindrom działanie turbosprężarki powoduje przyrost mocy silnika i wzrost stopnia sprężania. W rezultacie jednostka napędowa działa dużo sprawniej.
Wyżej opisany proces nosi nazwę doładowania, ponieważ dostarczany jednostce napędowej czynnik roboczy, czyli powietrze, jest doprowadzany do niego w większej ilości, niż silnik mógłby zassać z otoczenia. Ważne jest, że duży przyrost mocy, który zapewnia turbosprężarka, jest odczuwalny dopiero po osiągnięciu właściwej prędkości obrotowej.
Zalety turbosprężarek
Wyżej opisane doładowanie za pomocą turbosprężarki przyczynia się do redukcji emisji spalin. Świadczy o tym klasa bezolejowa 0, czyli brak oleju w maszynie. Dzięki temu samochody z turbosprężarką można uznać za bezpieczniejsze dla środowiska niż pojazdy z innym urządzeniem doładowującym. Oprócz tego sprzęt ten zapewnia rekompensatę straty mocy oraz zwiększenie dynamiki i szybkości auta. Samochód może osiągnąć wyjątkowo duże prędkości przez zastosowanie wałów napędowych łożyska powietrznego.
Ponadto dzięki temu, że napędzanie turbosprężarki odbywa się przy użyciu energii pochodzącej ze spalin, silnik nie jest dodatkowo obciążany. Przyrost jego mocy może sięgać od 50 do nawet 200% przy jednoczesnym spadku zużycia paliwa i niższych obrotach jednostki napędowej w czasie pracy. Oprócz tego turbosprężarki wykorzystują mechanizm zmniejszający zużycie energii na biegu jałowym.
Turbosprężarki mają zastosowanie nie tylko w zwykłych autach, ale także w wielu branżach, które wymagają najwydajniejszych rozwiązań. Urządzenia te wykorzystuje się do wytwarzania sprężonego powietrza np. w branży spożywczej, farmaceutycznej, w oczyszczalniach wody i ścieków, liniach do obróbki metali, przy produkcji szkła oraz półprzewodników i w innych gałęziach przemysłu.
Turbosprężarki – cena
Koszt zakupu nowej turbosprężarki jest bardzo zróżnicowany i może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy. W dużej mierze zależy od rodzaju silnika, dlatego cena turbosprężarki jest zawsze rozpatrywana dla konkretnego modelu auta. Trzeba też pamiętać o dodatkowych kosztach, które nierzadko niesie za sobą zakup tego urządzenia. Może się bowiem okazać, że silnik doładowywany turbosprężarką będzie musiał mieć wymienione niektóre podzespoły (np. wałek rozrządu), żeby sprostać dużemu przyrostowi mocy.
Kolejnym potrzebnym dodatkiem jest intercooler, czyli chłodnica międzystopniowa, która zmniejsza temperaturę sprężonego powietrza przed wprowadzeniem go do komory spalania i zwiększa osiągi silnika.
Producent turbosprężarek – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Decydując się na nową turbosprężarkę, zawsze warto wybrać producenta lub autoryzowanego sprzedawcę. Wtedy można mieć pewność, że urządzenie spełnia wszystkie wymogi i normy niezbędne do optymalnego, ekologicznego działania. Ponadto otrzymamy na nie gwarancję – najlepiej, jeśli będzie obowiązywać bez limitu kilometrów.
Regeneracja czy nowa turbosprężarka?
Naprawa lub regeneracja turbosprężarki jest oczywiście w wielu przypadkach tańsza niż zakup nowego urządzenia, jednak nie oznacza to, że taka inwestycja jest opłacalna. Może się bowiem okazać, że uszkodzony został zawór regulacji zmienną geometrią i koszt regeneracji będzie niewiele niższy niż koszt zakupu nowego sprzętu.
FAQ:
1. Jaka jest różnica między turbosprężarką a sprężarką?
Różnica dotyczy źródła zasilania. W turbosprężarce są to spaliny z silnika, natomiast w przypadku sprężarki mechaniczne zasila bezpośrednio jednostka napędowa. Oprócz tego turbosprężarki mają większe znaczenie we współczesnej technologii, ponieważ odpowiadają za zwiększenie osiągów silnika.
2. Ile kosztuje turbosprężarka?
Koszt zakupu turbosprężarki wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy w zależności od modelu silnika, dla którego ma być przeznaczona. Ponadto trzeba liczyć się z większym wydatkiem, jeśli jednostka napędowa będzie musiała być przystosowana do zwiększonej mocy.
3. Gdzie stosowane są turbosprężarki?
Turbosprężarka jest atrakcyjną alternatywą dla sprężarki mechanicznej w wyścigowych i wysokowydajnych autach. Używa się jej także w wielu branżach przemysłu, m.in. w produkcji mebli, sektorze spożywczym czy w oczyszczalniach wody i ścieków.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Pneumatik, oferującą sprężarki różnego typu.
Dodaj komentarz