Groomer – kim jest i czym się zajmuje?

Groomer – kim jest i czym się zajmuje?

Wypielęgnowane, pięknie uczesane i zadbane psy widujemy praktycznie na każdym kroku. Wiele z tych psich piękności wychodzi spod wprawnej ręki groomera, zwanego również fryzjerem dla psów. Powszechne jest przekonanie, że groomer zajmuje się pielęgnacją kociej i psiej sierści. Jest to jednak dość duże uproszczenie, o czym powinny wiedzieć szczególnie osoby, którym marzy się taka praca.

Czym zajmuje się groomer?

Nazwa pochodzi od angielskiego groom, czyli pielęgnowanie. W dużej mierze oddaje specyfikę tego zawodu, ponieważ podstawowe zadania związane z zawodem groomera dotyczą pielęgnacji sierści, czyli:

  • rozczesywania, również długiej, trudnej, czasem zaniedbanej sierści
  • czesania i masażu
  • profesjonalnej kąpieli
  • trymowania
  • strzyżenia.

Doświadczony groomer używa profesjonalnych narzędzi, preparatów, poradzi się sobie nawet ze splątaną sierścią czy trymowaniem polegającym na specyficznym usuwaniu martwej sierści. Groomer przygotowuje psa do wystaw, zadba profesjonalnie o jego szatę, uczesanie wymagane dla danej rasy. Co za tym idzie to prawdziwy stylista, ekspert od modnych psich fryzur. W niektórych salonach groomingu można skorzystać z bardziej luksusowych usług, takich jak koloryzacja sierści czy specjalne perfumy dla psich czworonogów.

Groomer – to nie tylko fryzjer dla zwierząt

Zawód groomera nie ogranicza się jedynie do pielęgnacji sierści, strzyżenia i modnych fryzur dla piesków. Wiele zabiegów wspomaga troskę o szeroko rozumiane zdrowie pupila – w salonie groomingu można także:

  • zadbać o czystość uszu i oczu psa
  • profesjonalnie przyciąć pazury
  • wyczyścić żeby (usuwanie kamienia nazębnego)
  • usunąć insekty – pchły, kleszcze
  • pielęgnować i leczyć skórę z problemami (uczulenia, przesuszenie)
  • pozbyć się kołtunów u szczególnie zaniedbanych psów.

Predyspozycje do zawodu groomera

Wiedza, doświadczenie i kwalifikacje to jedno, ale groomer musi także odznaczać się pewnymi cechami. Przede wszystkim wykonywanie tego zawodu wymaga pasji, szacunku oraz empatii do zwierząt. Każde zwierzę odwiedzające salon groomingu wymaga indywidualnego podejścia, a zabiegi muszą być jak najmniej stresujące i bezpieczne. Należy pamiętać, że zwierzęta mogą być zarówno zaniepokojone, wycofane, jak i agresywne. Groomer musi odznaczać się dużą precyzją, cierpliwością, ostrożnością, przydatne są także zdolności manualne, a także pewna doza kreatywności. Pamiętajmy także o predyspozycjach fizycznych i zdrowie. Praca groomera wymaga sporo siły i dobrej kondycji. Należy uwzględnić także uwarunkowania zdrowotne, chociażby takie jak astma czy uczulenia na psią sierść albo kosmetyki. Groomer powinien także wykazywać zdolności interpersonalne. Nie zapominajmy, że każdy psiak pojawia się wraz ze swoim właścicielem, z którym również trzeba się porozumieć i pozyskać jego zaufanie.

Jak zostać groomerem?

Wymarzony zawód groomera można zdobyć na odpowiednich szkoleniach. Co prawda można znaleźć takie, które trwają kilka dni czy parę tygodni. Warto jednak poszukać naprawdę profesjonalnego kursu, zapoznać się z jego programem i możliwościami zatrudnienia albo uruchomienia własnej działalności. Dobry kurs nie tylko prezentuje techniki strzyżenia czy wyczesywania czworonogów. Pamiętajmy, że groomer to nie tylko fryzjer dla psów. Warto wybrać szkolenie, które pokaże pracę z przedstawicielami różnych ras, porusza tematykę zachowań i reakcji zwierząt oraz uczy radzenia sobie ze stresem – własnym i pielęgnowanego zwierzęcia.

Profesjonalne szkolenie

Kompletny kurs przygotowujący do pracy groomera oferuje plusedukacja.pl. Jest on prowadzony na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych i obejmuje 2 semestry zajęć związanych z zawodem. Kompleksowo przygotowuje do pracy, uwzględnia tak istotne zagadnienia, jak:

  • wywiad na temat zwierzęcia i dopasowanie zabiegów oraz terminarza
  • rozczesywanie, pielęgnacja, strzyżenie, trymowanie
  • pielęgnacja uszu, okolic oczu, obcinanie pazurów
  • higiena okolic intymnych zwierzęcia
  • kąpiel zwierzęcia
  • pielęgnacja i dezynfekcja
  • profesjonalne stanowisko pracy.

Własny salon groomerski

Większość osób marzy o własnym salonie groomerskim. W pierwszej kolejności warto rozpoznać rynek, poznać konkurencję, określić specyfikę własnej działalności (warunki lokalowe, ceny, potencjalni klienci). Niezbędne działania to oczywiście zarejestrowanie firmy, zakup odpowiedniego wyposażenia (stoły, wanny, narzędzia, akcesoria, kosmetyki). Warto zatem zorientować się w możliwościach pozyskania wsparcia finansowego, np. w formie dotacji.

Damian Misztal

Czytaj również

Dodaj komentarz