Droga do Igrzysk – nasza opinia o nowej kolekcji monet Skarbnicy Narodowej

0
400

Polski dystrybutor ma w swojej ofercie wiele nietypowych okazów, za pomocą których pasjonaci numizmatyki mogą urozmaicić serie zgromadzonych monet. Jedną z ciekawych kolekcji stanowią wyroby poświęcone zimowym i letnim igrzyskom.

Moneta rozpoczynająca kolekcję

Początek serii stanowi numizmat upamiętniający pierwsze powojenne igrzyska, które odbyły się w finlandzkiej stolicy. Moneta stanowiła oficjalny środek płatniczy przed przystąpieniem skandynawskiego kraju do strefy euro. Numizmat został wykonany z cennego srebra. Umieszczono na nim symbol olimpijski przedstawiający pięć splecionych kół. Monetę ozdobiono także napisem odwołującym się do roku emisji i początkowej daty igrzysk. 

Olimpiada w Helsinkach

Igrzyska stanowią najstarszą i największą imprezę sportową organizowaną co dwa lata, na której mogą spotkać się zawodnicy z różnorodnych krajów. Zawody rozgrywane są według idei szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa jednostek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Igrzyska w Helsinkach odbyły się w 1952 roku. Nie była to pierwsza międzynarodowa impreza sportowa w stolicy Finlandii. W 1940 roku olimpiada w Helsinkach została bowiem odwołana z powodu II wojny światowej. Na zawodach w Finlandii po raz pierwszy zaprezentowali się przedstawiciele Związku Radzieckiego. Po raz pierwszy od czasów II wojny światowej udział w olimpiadzie wzięli również sportowcy z Niemiec i Japonii. Całej imprezie towarzyszyła napięta atmosfera, wynikająca z politycznych starć pomiędzy krajami wschodniego bloku oraz zachodnich państw. MKOL wyraził ponadto zgodę na udział w olimpiadzie Chińskiej Republiki Ludowej, co spowodowało bojkot zawodów przez rząd Czang Kaj-szeka. W zmaganiach sportowych wzięło udział 69 ekip. Znicz olimpijski nieśli Paavo Nurmi i Hannes Kolehmainem. Najwięcej medali zdobyła ekipa Stanów Zjednoczonych. Polska zdobyła wówczas cztery krążki olimpijskie.

Charakterystyka kolekcji

Seria „Droga do igrzysk” to zbiór srebrnych numizmatów upamiętniających zmagania sportowców w ramach międzynarodowych imprez olimpijskich. Kolekcja składa się z dwudziestu dziewięciu numizmatów opatrzonych Certyfikatem Autentyczności i Świadectwem Własności. Ostatni okaz to moneta Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Warto dodać, że nie wszystkie kraje organizujące międzynarodowe zawody sportowe zdecydowały się na wydanie monet okolicznościowych. Kolejny okaz z kolekcji pochodzi z 1964 roku. Austria wybiła wówczas monety stanowiące uhonorowanie zimowych zmagań sportowców. Jeden z modeli wzbogacony został stemplem lustrzanym. Na monetach znajdował się wizerunek skoczka narciarskiego. Japonia z okazji igrzysk w Tokio przygotowała natomiast modele o różnorodnych nominałach ­– 100 i 1000 jenów. Od tamtego okresu monety olimpijskie wydawane są regularnie.

„Droga do igrzysk” jest ciekawą serią, na zakup której powinien zdecydować się hobbysta sportu i kolekcjoner monet. Warto regularnie odwiedzać stronę polskiego dystrybutora https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety, by nie przegapić innych, ciekawych numizmatów, pojawiających się w ofercie Skarbnicy Narodowej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here