Dietetyka, czyli zawód z przyszłością

Dietetyka, czyli zawód z przyszłością

Porady dietetyczne zyskują coraz większe grono zainteresowanych. Jest to efekt mody na zdrowe odżywianie, ale także autentycznego zainteresowania tym, co ląduje na naszym talerzu. Rośnie także popularność kierunku dietetyka. Niestacjonarne studia to idealna opcja dla osób, które chcą zdobyć nowy zawód lub dodatkowe uprawnienia.

Podstawy zdrowej diety

Coraz więcej osób sprawdza etykiety i interesuje się pochodzeniem dostępnej żywności. Niektórzy wręcz obsesyjnie drążą temat, przy okazji nabywając wiedzę o właściwych nawykach żywieniowych. Warto pamiętać, że fachowe informacje, oparte na badaniach naukowych nabywa się nie na portalach internetowych, ale na kierunku dietetyka. Niestacjonarne studia to świetna opcja dla kogoś, kto już ma swój zawód. Taka forma nauki nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Wykłady odbywają się podczas kilkudniowych zjazdów, głównie w czasie weekendów. Szukanie wiarygodnych źródeł informacji sprawia, że samozwańczy dietetyk nie znajdzie zbyt wielkiego grona zainteresowanych. Osoby, które żerują na cudzej potrzebie zmiany diety, czynią więcej szkody niż pożytku.

Praca nie dla każdego

Dla wielu osób dietetyka, niestacjonarne studia, to prosta sprawa. Wystarczy pojawiać się na zajęciach i przyswajać przekazywany materiał. Jednak samo zorientowanie na branżę żywieniową to za mało. Dietetyka to mnóstwo trudnej wiedzy medycznej, biologicznej, chemicznej, a nawet z zakresu fizyki. Do tego dochodzi szereg praktyk i staży w różnych placówkach jak szpitale czy przychodnie. Nie wystarczy wiedza o składnikach mineralnych i ich zapotrzebowaniu. Do pacjenta, mającego problemy żywieniowe należy podejść we właściwy sposób. Empatia i podstawy psychologii to klucz do tego, aby odkryć sedno problemów. Niewłaściwa dieta staje się przyczyną wielu dolegliwości. Próba „odkręcenia” wielu lat złych nawyków to test nie tylko dla samego zainteresowanego, ale również wspierającego go dietetyka.

Idealny jadłospis

Wykwalifikowany specjalista od żywienia zajmuje się układaniem jadłospisu, przystosowanego pod konkretnych pacjentów. Powinien umieć pomagać diabetykom, osobom z nadwagą, nadciśnieniem i wieloma schorzeniami cywilizacyjnymi. Większość konsumentów nie ma świadomości, że nieprawidłowy sposób odżywiania się ma bezpośrednie przełożenie na samopoczucie i kondycję, zarówno psychiczną, jak i fizyczną. O tych zależnościach uczy dietetyka. Niestacjonarna nauka to solidne podstawy do rozprawienia się z wieloma popularnymi mitami żywieniowymi. Zwłaszcza tymi, dotyczącymi ludzkiego metabolizmu. Dietetyk to zawód z przyszłością. Nie tylko dlatego, że rośnie świadomość zdrowotna społeczeństwa. Pojawia się wiele dolegliwości, które można zmniejszyć lub wręcz wyeliminować „panując” nad tym, co kładziemy kilka razy dziennie na naszym talerzu.

Ile zarabia dietetyk?

Wszystko zależy od tego, dla kogo pracuje lub ilu pacjentów przyjmuje w ramach własnej praktyki. Średnia pensja przekracza 3 tys. zł, górny pułap nie ma swojej granicy.

Damian Misztal

Czytaj również

Dodaj komentarz