Czyszczenie suchym lodem – zalety

0
508

Nie zawsze wykorzystywanie konwencjonalnych metod oczyszczania jest możliwe. Wynika to m.in. z ryzyka uszkodzenia czyszczonych elementów. Firmy oferujące czyszczenie suchym lodem dysponują specjalnymi urządzeniami, przy pomocy których usuwają nawet trudne zabrudzenia znajdujące się na delikatnych powierzchniach. Jak wygląda takie czyszczenie?

Czyszczenie suchym lodem – informacje w pigułce

Suchy lód to nic innego jak zestalony dwutlenek węgla. Jego temperatura wynosi -78,5 ℃. W sytuacji gdy zostanie nastawiony na działanie dodatniej temperatury, ze stanu stałego przechodzi od razu w stan gazowy. Niejednokrotnie można obserwować dymiący suchy lód. Jest to nic innego jak sublimacja. Czyszczenie suchym lodem wymaga użycia specjalnych urządzeń oraz granulatu, którego średnica waha się od kilku do kilkunastu milimetrów. W jaki sposób przebiega cały proces?

  • W momencie gdy zabrudzenie zostaje poddane działaniu suchego lodu, zaczyna zamarzać. W przeciwieństwie do piaskowania, nie jest to metoda cierna, dlatego wyróżnia się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Suchy lód wnika w mikropory, w których następuje jego rozprężenie. Efektem tego zjawiska jest oderwanie się zabrudzenia od czyszczonej powierzchni.

Ta technologia jest wszędzie tam, gdzie nie można użyć wody. Przy pomocy suchego lodu, profesjonalne firmy z powodzeniem czyszczą różnego rodzaju maszyny, szafy sterownicze, a nawet urządzenia pod napięciem. Ponadto, wykorzystuje się go w przemyśle gumowym i lakiernictwie.

Skuteczne metody czyszczenia

Czyszczenie z wykorzystaniem suchego lodu systematycznie zyskuje na popularności. Wynika to m.in. z uniwersalności i wszechstronności zastosowania tej metody. Specjalne urządzenia podają granulat pod ciśnieniem. Możliwość pełnej regulacji i dobranie odpowiedniego rozmiaru dyszy sprawiają, że suchy lód może być z powodzeniem używany do dokładnego czyszczenia nawet niewielkich elementów. Nie ma znaczenia czy mamy do czynienia z płaską powierzchnią, czy częścią cechującą się skomplikowanym kształtem. Suchy lód skutecznie i szybko usuwa praktycznie wszystkie zabrudzenia.

  • Wybierając firmę oferującą usługi tego typu, warto postawić na profesjonalistów. Czyszczenie delikatnych powierzchni wymaga wiedzy i przede wszystkim doświadczenia. Koszt takiej usługi jest uzależniony od wielu czynników, dlatego każda wycena jest przeprowadzana indywidualnie.

Oprócz sprzętu i doświadczenia, pracownicy profesjonalnych firm są również wyposażeni w środki ochrony osobistej. Dzięki nim mogą bezpiecznie pracować w każdych warunkach.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy ECO-PARA z Poznania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here