Czym się różni druk cyfrowy od druku offsetowego?

0
243

Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez drukarek. Pozwalają one na druk pojedynczych dokumentów, jak i ulotek czy ankiet na masową skalę. Udając się do drukarni, można usłyszeć pytanie, czy zamówienie będzie realizowane poprzez druk cyfrowy, czy może raczej offsetowy. Każda z metod ma swoje zalety oraz właściwości. Czym się one różnią?

Druk cyfrowy dla dokumentów pdf oraz doc

Druk cyfrowy polega na wydruku plików zapisanych w formacie pdf oraz doc, pozwalając na wydruk pojedynczych stron, jak i większej ich ilości. To metoda szybka, choć ograniczona do projektów o maksymalnej wielkości A3+. Pozwala na uzyskiwanie ulotek, broszur, wizytówek, świadectw, zaświadczeń czy pism. Na bieżąco dokonywać można zmian w grafice czy w tekście, a także umieszczać w dokumencie kody kreskowe czy numery seryjne. Druk cyfrowy może być wykonywany na wielu rośnikach i podłożach, pozwala również na pełne zarządzanie kolorem. Jest to metoda szybka i generujące niewielkie koszty.

Druk offsetowy – świetna jakość i tania realizacja

Druk offsetowy to bardziej zaawansowana technologia, która oferuje lepszą jakość wydruku – cechuje się on wyrazistością oraz głębią kolorów. Najczęściej stosowana jest do drukowania plakatów i katalogów, kalendarzy, teczek, książek, map oraz innych wielobarwnych materiałów. Niestety, metoda ma jedną dużą wadę. Nie pozwala ona na wprowadzanie zmian w trakcie wydruku. Nie umożliwia również tworzenia personalizowanych wydruków. Co ciekawe, druk offestowy wcale nie musi pociągać za sobą wysokich kosztów. Dzieje się tak w przypadku zamówienia dużej ilości odbitek.

Jak rodzaj druku wybrać?

Wybór metody drukowania jest uzależniony od każdego zlecenia oraz oczekiwań klienta. Na ogół stosuje się zasadę: druk offsetowy dla dużych nakładów, druk cyfrowy zaś dla niskich. Decyzję zawsze warto skonsultować wraz z wykonawcą zamówienia. Mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać z usług drukarni Aria, gdzie pracownicy chętnie podpowiadają, jaki typ wydruku najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku. Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie https://drukarniaaria.pl/.

Współczesna technologia daje nam wiele możliwości, również w kwestii wydruków. Nic dziwnego, że niektóre osoby czują się zdezorientowane i nie wiedzą, jaką metodę wybrać. Trzeba więc wziąć pod uwagę co drukujemy, w jakim celu oraz w jakich ilościach. W obu przypadkach można liczyć na dobrą jakość wydruku – wiele osób z trudem odróżnia druk cyfrowy od offsetowego, co świadczy o tym, że obie technologie dają zadowalające efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here