Czym jest windykacja roszczeń odszkodowawczych?

Czym jest windykacja roszczeń odszkodowawczych?

Największą zmorą przedsiębiorców jest windykacja roszczeń, szczególnie jeżeli chodzi o zaległe i nieopłacone należności. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak długą drogę trzeba przejść, by otrzymać upragnione odszkodowanie. Osiągnięcie celu i wyegzekwowanie całej należności od dłużnika jest dla wierzyciela krętą drogą – zwłaszcza wtedy, gdy przedsiębiorca-dłużnik miga się od płacenia należności. Właśnie dlatego, aby uniknąć ewentualnych opóźnień i trudności z otrzymaniem spłaty długu, przedsiębiorca-wierzyciel może skorzystać z pomocy prawnika. Windykacja roszczeń odszkodowawczych jest bowiem jedną ze specjalności prawników.

Żmudne procesy sądowe – co to jest windykacja?

Windykacja to inaczej proces odzyskiwania zaległych należności przy pomocy konkretnych, zdefiniowanych w przepisach prawa, środków. Przedsiębiorcy spotykają się z tym pojęciem najczęściej wtedy, gdy któryś z kontrahentów nie spłaci na czas faktury lub, gdy sami otrzymają wezwanie do zapłaty zaległych należności. Windykacja roszczeń odszkodowawczych polega na dochodzeniu należnych kwot bądź innych przedmiotów od dłużnika. Jest to całkowicie legalny proces, jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do łamania prawa, co zupełnie odbiega od stwierdzenia, jakoby windykacja miała na celu motywowanie dłużnika do spłaty należności.

Rodzaje windykacji

Windykację można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszą jest windykacja miękka, w której można zastosować polubowne postępowanie. Przedsiębiorca decydujący się na tę formę odzyskania długu może wysyłać do dłużnika maile z wezwaniem do spłaty należności. W windykacji miękkiej nie ma konieczności stawiania się przed sądem, w celu wyjaśnienia sprawy. To również sposób na sprawdzenie, czy dłużnik jest w dobrej sytuacji finansowej i czy jest w stanie spłacić swój dług. Ten proces odzyskiwania można zlecić specjalistom, którzy w imieniu klienta mogą kontaktować się z dłużnikiem, np. w celu uaktualnienia jego danych kontaktowych (numeru telefonu, adresu, maila itp.), których zmiana mogła skutkować nieotrzymaniem zawiadomienia do spłaty należności.

Drugą formą windykacji, jest windykacja twarda, czyli postępowanie sądowe. O tej formie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych mówi się wtedy, gdy polubowne próby kontaktowania się z dłużnikiem, w celu odzyskania należności, nie przynoszą skutku. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których dłużnik staje się dla wierzyciela nieuchwytny, wtedy właśnie konieczna jest pomoc sądu i prawnika.

Windykacja roszczeń odszkodowawczych – ochrona prawna

Pomoc i ochrona prawna doświadczonego prawnika jest w sprawach windykacyjnych nieoceniona. Kancelarie mają bogate doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń pieniężnych i nie tylko. Proces odzyskiwania należności często wiąże się ze żmudnym i kosztownym procesem sądowym. Niestety dość często dochodzi do takich sytuacji, w których miękka windykacja nie przynosi żadnych efektów. Właśnie w takich przypadkach przedsiębiorcy decydują się na pomoc prawnika, który bierze aktywny udział w sporach komorniczych i egzekucjach sądowniczych na rzecz klienta.

Przedstawiciel świata prawniczego dysponuje odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, które skutecznie wykorzystuje w dochodzeniach roszczeń pieniężnych na korzyść klienta. Taka osoba kieruje sprawę na właściwe tory i jest również w stanie – po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu gospodarczego – przedstawić klientom przydatne zasady, dzięki którym będą mogli zapobiegać zaległościom w przyszłości. W swojej pracy wykorzystuje te wszystkie środki i sposoby działania, które są w polskim prawie dozwolone i jak najbardziej legalne. Samodzielne dochodzenie własnych racji i próby odzyskania od dłużnika należności, mogą być bowiem niezwykle trudne, a samo skierowanie wniosku o wszczęcie egzekucji, nie jest wcale jednoznaczne z tym, żeby w ogóle wyegzekwować swoją należność. Właśnie dlatego lepiej wspomóc się pomocą kogoś, kto zajmuje się takimi sprawami na co dzień.

Damian Misztal

Czytaj również

Dodaj komentarz