Części do TIR-a – kiedy sięgnąć po oryginalne, a kiedy wybrać zamienniki? Podpowiadamy!

0
38

Ogromne obciążenia i tysiące przejechanych kilometrów – nie da się ukryć, że TIR-y nie mają łatwego życia. Prędzej czy później nawet te najlepsze zaczynają ulegać rozmaitym awariom, które usunąć można jedynie za pomocą części zamiennych. I tu pojawia się problem, jakie części do TIR-a wybrać – oryginalne czy zamienniki? Poznaj kilka praktycznych podpowiedzi, które pozwolą Ci dopasować najlepsze rozwiązanie!

Oryginalne części do TIR-a – wady i zalety 

Podstawową zaletą oryginalnych części do TIR-a jest ich jakość. Wybierając tego typu elementy, możesz mieć pewność, że będą świetnie służyły przed kolejne lata. Prym wśród części oryginalnych wiodą części OE, czyli takie, które znajdują się w fabrycznym wyposażeniu pojazdu. Poza jakością charakteryzują się one również idealnym dopasowaniem do danego auta – daje to gwarancję, że ich montaż pozwoli utrzymać optymalne parametry maszyny. 

Główną wadą oryginalnych części do TIR-ów jest ich stosunkowo wysoka cena. W tej kwestii zawsze warto zrobić małe rozeznanie – choć oryginalne elementy sprzedawane są głównie w ASO, to znajdziesz je również w niektórych sklepach i hurtowniach – np. w sklepie Batis. 

Wady i zalety zamienników

Nieoryginalnym częściom do TIR-ów zarzuca się zwykle niższą jakość. Warto jednak zaznaczyć, że wcale nie musi oznaczać to, że taki element nie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. W przypadku produktów zamiennych najlepiej pamiętać o tym, że części częściom nierówne. Na rynku dostępny jest szeroki wybór elementów, które produkowane są przez znane i cenione marki. Co więcej, wiele z nich wyróżnia się jakością zbliżoną do elementów oryginalnych – by mieć pewność, że jest ona właśnie taka, najlepiej zdecydować się części producentów, którzy mogą pochwalić się testami i certyfikatami. 

Zaletą nieoryginalnych części do TIR-ów jest zwykle niższa cena. Nie jest ona jednak najlepszym kryterium wyboru, czego doskonałym dowodem są kiepskiej jakości, tanie części azjatyckie. 

Jakie części do TIR-a wybrać – oryginalne czy zamienniki? 

Kiedy warto postawić na oryginalne części do TIR-a, a kiedy można zdecydować się na zamienniki? Oto kilka najważniejszych wskazówek, które pomogą Ci odpowiedzieć na to pytanie:

części oryginalne to pewna inwestycja – wybieraj je zawsze, gdy pozwala Ci na to ich dostępność i posiadany budżet,

oryginalne części do TIR-a szczególnie zaleca się w przypadku aut nowych i kilkuletnich, ich montaż nie tylko gwarantuje jakość, ale też pozwala utrzymać wartość samochodu,

w starszych autach lepszym rozwiązaniem mogą okazać się zamienniki – pamiętaj jednak, aby wybierać je rozsądnie, 

części w poszczególnych układach lub podzespołach powinny pochodzić od jednego producenta, dlatego pamiętaj, że jeśli wymieniasz element oryginalny, to lepszym wyborem będzie część oryginalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here