5 wskazówek – jak skutecznie uczyć się języka włoskiego w domu

0
532

Jeżeli rozpocząłeś swoją przygodę z jednym, z najpiękniejszych języków świata, to z pewnością szukasz sposobów na efektywną naukę w domu. Motywacja do codziennej praktyki języka jest na wagę złota, a niektórzy mają z tym duży problem. W poniższym artykule znajdziesz kilka skutecznych wskazówek, które pomogą Ci wytrwać w postanowieniu i ułatwią szybsze widoczne postępy w samodzielnej nauce języka włoskiego.

Jak nauczyć się włoskiego – codzienny nawyk

Jeżeli chcemy mówić o efektywnej nauce, absolutną podstawą jest codzienna praktyka języka, którego chcemy się nauczyć. To może być cokolwiek – czytanie, słuchanie, notowanie, nauka nowych słówek, korzystanie z fiszek, a nawet oglądanie włoskich filmów i seriali. Najważniejszy jest nawyk codziennej nauki. Uczęszczając na kurs językowy, zajęcia przeważnie odbywają się 2 razy w tygodniu po 90 minut. Jednak każdy doświadczony lektor, czy native speaker wie, że to stanowczo za mało. Wówczas udostępnia materiały do samodzielnej nauki w domu, które następnie omawiane są podczas zajęć. Dlatego jeżeli chcesz w krótkim czasie nauczyć się języka, warto codziennie szukać różnych możliwości, aby mieć z nim styczność.

Dobrze mieć kontrolę nad swoją systematycznością, zwłaszcza jeżeli masz problem w pilnowaniu samego siebie. Przydatnym narzędziem może być aplikacja mobilna Loop, która umożliwia w prosty sposób kontrolowanie swoich nawyków.

Jak nauczyć się włoskiego – osłuchaj się z językiem

Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić na wczesnym etapie nauki języka włoskiego, jest intensywne osłuchiwanie się z jego brzmieniem. To pomoże skuteczniej zaznajomić się z akcentem oraz umożliwi lepsze „zanurzenie się” w język. Najlepiej zacząć od dostępnych na YouTubie wykładów, z włoskich edycji TedX.

Rozpoczynając naukę z obcym językiem, niezwykle ważne jest aby przy jednoczesnym oglądaniu materiałów video, czytać włoskie napisy. Dzięki temu, zrozumienie wykładu jest o wiele łatwiejsze, można wychwycić poszczególne słówka i zapamiętywać je, używając pamięci wzrokowej.

Jak nauczyć się włoskiego – podkreślaj przydatne słówka, korzystaj z fiszek

Jeżeli masz w swoich rękach wydrukowany tekst, pamiętaj aby koniecznie podkreślać te wyrażenia, które będą w Twoim odczuciu przydatne w codziennych sytuacjach. Na początku daruj sobie trudniejsze wyrażenia, zamiast tego podkreślaj podstawowe zwroty lub wyrazy. Oprócz tego, korzystaj z fiszek do nauki włoskiego, które możesz kupić w księgarni. Taki przykładowy zestaw 500 wyrażeń trzymaj zawsze pod ręką, aby móc sięgnąć do niego w dowolnej chwili. Za każdym razem, jak nauczysz się nowego wyrażenia, przerobioną fiszkę odłóż na osobny stos. Koniecznie pamiętaj o tym, aby regularnie powtarzać słówka, których już się nauczyłeś, aby jeszcze lepiej utrwalić je w pamięci.

Jak nauczyć się włoskiego – w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami

W profesjonalnych szkołach językowych, indywidualne kursy są dopasowywane do spersonalizowanych zainteresowań kursanta. Warto zachować tę zasadę również ucząc się samodzielnie. Ważne, aby materiały, z których korzystasz, był zgodne z Twoimi zainteresowaniami. Ucząc się tego, czym się pasjonujesz i co sprawia Ci przyjemność, nauka przychodzi o wiele łatwiej. Wybieraj materiały video poruszające zagadnienia, wiążące się z Twoim hobby. Dzięki temu nie tylko uczysz się języka, ale również poszerzasz wiedzę, w wybranej przez Ciebie tematyce.

Jak nauczyć się włoskiego – komunikacja

Nauka języka powinna głównie opierać się na rozmowie. Ucząc się samodzielnie pojawia się problem, ponieważ nie masz możliwości używania języka w praktyce. Dlatego bardzo pomocne są fora internetowe, na których możesz poznać ludzi uczących się języków obcych, w tym również języka włoskiego. Poznając taką osobę, rozmawiając z nią (nawet w formie konwersacji internetowej) możesz skutecznie nauczyć się komunikowania w języku włoskim. Oczywiście wyjazd, nawet rekreacyjny do Włoch, pozwoli na utrwalenie zdobytej wiedzy i przełamanie bariery językowej.

Podsumowanie

Nauka języka włoskiego w domu może przynosić zadowalające efekty tylko wtedy, kiedy zadbasz o systematyczność i odpowiednią samodyscyplinę. Jeżeli masz z tym problem i lepiej czujesz się ucząc pod okiem specjalisty, koniecznie wybierz włoski dla początkujących – ProfiLingua.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here