Najczęstsze usterki wózków widłowych

0
276

Wózki widłowe, tak jak każde inne pojazdy, składają się wielu podzespołów, które w trakcie użytkowania ulegają stopniowej eksploatacji. Zaniechanie wymiany szczególnie newralgicznych części może spowodować poważną awarię, której usunięcie będzie kosztowne i czasochłonne. Regularny serwis wózków widłowych to najlepszy sposób na utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym. W trakcie przeglądu, doświadczeni specjaliści są w stanie wskazać nadmiernie zużyte podzespoły. Które elementy psują się najczęściej i na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie eksploatacji wózka widłowego?

Typowe awarie wózków widłowych – informacje w pigułce

Jednym z najważniejszych elementów każdego wózka są widły. Bez nich pojazd jest praktycznie bezużyteczny. Niestety widły często ulegają awarii, w wyniku której operator nie może ich podnieść, ani opuścić. Co najczęściej zawodzi? Przyczyną usterki w wielu przypadkach są uszkodzone złącza lub zawory. Niekiedy za nieprawidłową pracę odpowiadają połączenia liniowe. Serwis wózków widłowych obejmuje skrupulatne sprawdzenie wszystkich podzespołów odpowiadających za prawidłowe działanie wideł. Co jeszcze ulega awarii? Które części są szczególnie wrażliwe na zużycie?

  • Przede wszystkim układ kierowniczy. W sytuacji gdy kierownica obraca się ze zbyt dużym oporem lub wspomaganie „przerywa”, wówczas konieczny jest serwis wózka widłowego.
  • Kolejny ważny element to skrzynia biegów. W momencie gdy zaobserwujemy jakiekolwiek wycieki, wówczas koniecznie trzeba zdiagnozować i usunąć problem.

W pełni sprawny wózek nie tylko poprawia wydajność pracy, ale przede wszystkim ogranicza ryzyko wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia.

Na jakie jeszcze awarie jest narażony wózek widłowy?

Choć wózki widłowe są przystosowane do ciężkiej pracy, to brak regularnych przeglądów może doprowadzić do wystąpienia kosztownych usterek. Szczególnie w starszych modelach, awarii może ulec układ hamulcowy. Ta usterka całkowicie wyłącza wózek z eksploatacji do momentu naprawy.

  • Serwis wózków widłowych obejmuje także jednostkę napędową. W sytuacji gdy zauważymy nierówną pracę silnika lub problemy z odpaleniem, należy jak najszybciej oddać wózek do naprawy.

Sprawne pojazdy to podstawa każdej firmy produkcyjnej i magazynowo-logistycznej. W tych branżach przestoje są bardzo kosztowne, dlatego za wszelką cenę trzeba ich unikać. Regularny serwis wózków widłowych to najlepsza inwestycja nie tylko w ciągłość pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort pracy operatorów.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Szydłowski Logistyka Sp. z o. o. z Lubonia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here