Jak zrobić i sprawdzić uziemienie budynku?

0
194

Uziemienie budynku stanowi ważną ochronę całej instalacji elektrycznej. Warto pamiętać, że przewód do tego zadania powinien być odpowiednio wyprowadzony. Istnieją sytuacje, w których zapomina się o tym elemencie podczas wykonywania fundamentów. Jest to jednak znaczący błąd i należy unikać takich sytuacji. Uziom powinien wykonać Elektryk, który w ramach pomiarów elektrycznych sprawdzi jego jakość. Badaniem, które obrazuje stan wykonanego uziomu jest pomiar rezystancji uziemienia. Jak zrobić uziemienie w domu ? We Wrocławiu kompleksowe usługi elektryczne w tym zakresie oferuje firma Elektry Wrocław.

Uziom jako ochrona instalacji elektrycznej

Uziomy są elementami, których zadaniem jest przyjęcie na siebie nieoczekiwanego napięcia elektrycznego. Takie niebezpieczeństwa mogą się pojawić na materiałach przewodnikowych (m.in. metalowych) różnych urządzeń domowych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na uziom już na wczesnym etapie budowy (podczas wykonywania fundamentów). Najpopularniejszym rodzajem jest zastosowanie tego elementu w postaci pionowego elementu otoczonego betonem. W tej sytuacji zastosowane jest uziemienie szpilkowe.

Uziemienie szpilkowe

Szpilka uziemiająca to rozwiązanie, które łączy w sobie skuteczność z niewielkim kosztem inwestycyjnym. To właśnie sprawia, że jest to tak popularne. Istotne jest spełnienie wszystkich norm ochrony przeciwpożarowej. Najczęściej uziomy są wykonane ze stali ocynkowanej. Rozwiązanie można również wybrać jako ochronę przed uderzeniami pioruna. Uziom szpilkowy wymaga właściwego montażu. W przypadku umiejscowienia go na większej głębokości można zastosować łączenie prętów (choćby kute lub z zastosowaniem gwintu). Ideą wyboru uziomów pionowych jest odseparowanie się od warunków pogodowych.

Wymagania ochrony i analiza warunków

Uziemienie stanowi bardzo ważną część instalacji elektrycznej pod względem bezpieczeństwa. Z tego powodu konieczne jest sprawdzenie panujących warunków. Z tego powodu stosuje się pomiar rezystancji uziemienia. Jest to element, który jest wymagany już na etapie projektowania, a później również wykonywania instalacji. Pomiary Elektryczne Wrocław najczęściej są wykonywane poprzez rozwiązanie techniczne, które polega na sprawdzeniu warunków po wprowadzeniu prądu. Należy go traktować jako próbkę, która pomaga oszacować bezpieczeństwo związane z uziemieniem.

Podsumowanie

Zdarzają się sytuacje, w których uziemienie rozwiązuje wiele problemów z instalacją elektryczną. Z tego powodu warto zadbać, żeby było ono odpowiednio wykonane. Uziomy pionowe to popularne rozwiązanie, które warto przewidzieć jeszcze przed wykonaniem instalacji elektrycznej. Pomiary gruntowe mogą określić poprawność wykonania tego rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here