Jak sprawdzić europejskiego płatnika VAT?

0
462

W dobie rozwijającego się handlu wewnątrz Unii Europejskiej przedsiębiorcy coraz częściej spotykają się z pewnym dość istotnym problemem. Aby nie płacić podwójnego podatku firmy wewnątrz Unii Europejskiej mogą sprzedawać produkty między sobą w cenach netto. Tylko jak sprawdzisz, czy nasz zagraniczny kontrahent jest czynnym płatnikiem podatku VAT? Jeżeli sprzedamy towar w cenie netto firmie, która nie jest unijnym płatnikiem VAT, to możemy ponieść tego konsekwencje, dlatego bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie firmy przed rozpoczęciem sprzedaży. Jak to zrobić? Otóż sama Unia Europejska daje nam taką możliwość oraz potrzebne do teg narzędzie!

Sprawdzamy płatnika vat za pomocą VIES

VIES (system wymiany informacji o VAT) jest europejską wyszukiwarką (NIE BAZĄ DANYCH) stworzoną na potrzebę Unii Europejskiej. System czerpie informacje z baz danych płatników VAT z danego kraju, ale tych danych nie gromadzi. W Polsce wyszukiwarkę VIES znajdziemy pod adresem: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl. Jakie informacje musi posiadać, aby sprawdzić, czy nasz kontrahent jest płatnikiem podatku VAT? Jedyne co musimy znać, to nazwę kraju członkowskiego UE z którego firma pochodzi oraz jest numer VAT (czyli odpowiednik naszego NIP). Jeżeli kontrahent jest czynnym płatnikiem podatku VAT wówczas wyświetli się informacja, że numer istnieje i jest aktywny. Natomiast jeżeli odpowiedź będzie negatywna, wówczas wyświetlą się 3 możliwe informacje:

  • numer VAT nie istnieje
  • numer VAT nie został aktywowany na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych
  • rejestracja nie została jeszcze zakończona (niektóre kraje UE wymagają osobnej rejestracji transakcji wewnątrzunijnych)

Posiadając te informacje mamy już jasność sytuacji. Jeżeli firma jest europejskim płatnikiem VAT możemy bezpiecznie sprzedawać nasz asortyment w cenie netto. Jeżeli nie jest, lub według wskazanych informacji jeszcze nie jest płatnikiem, to oczywiście nadal możemy sprzedawać, ale już tylko w cenie brutto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here